Nasz Blog

Wszystko, co musisz wiedzieć o bakteriach

Ile kilogramów bakterii znajduje się w moim ciele? Które bakterie są dla niego dobre, a które złe? Jak szybko odnawia się flora bakteryjna? Odpowiedzi na te i inne pytania na temat bakterii znajdziecie w poniższym tekście!

  1. W ludzkim ciele znajduje się więcej bakterii niż jakichkolwiek innych komórek. Łącznie ważą one około dwóch kilogramów – są bowiem mniejsze i lżejsze od komórek macierzystych. W samej jamie ustnej bytuje około 20 bilionów – to więcej, niż na świecie żyje ludzi!
  2. Bakterie dzielą się na dobre i złe dla naszego organizmu. Te złe powodują choroby, dobre są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Podział ten nie jest jednak wcale jednoznaczny! Są też takie bakterie, które mogą mieć dwojaki wpływ na nasz organizm. Na przykład bakteria Helicobacter pylori przyczynia się do powstania wrzodów trawiennych i zapalenia żołądka. Według Światowej Organizacji posiada ją od 30% do ok. 70% populacji. Czy jej brak jest zatem powodem do radości? Niekoniecznie – udowodniono, że nieposiadanie Helicobacter pylori może bowiem sprzyjać chorobom przełyku i gardła.
  3. Nasza naturalna, tzw. endogeniczna, flora bakteryjna jest nam niezbędna do życia. Czy więc dezynfekowanie dłoni, zalecane w sytuacjach, kiedy między innymi nie mamy możliwości umycia rąk wodą z mydłem lub kiedy panuje sezon grypowy, nie jest dla niej szkodliwa? Po dezynfekcji chirurgicznej rąk przez lekarza przed operacją, a więc po zabiciu wszystkich mikroorganizmów z powierzchni dłoni, jego flora bakteryjna w pełni odradza się już po około dwóch godzinach. Nie mamy się więc czego obawiać – nasze macierzyste bakterie na pewno sobie poradzą.
  4. Przed porodem niemowlę nie ma na sobie żadnych bakterii. Pierwszą dawkę mikrobów nabywa w kanale rodnym matki podczas porodu. Następnie naszą florę bakteryjną budujemy przez kilka kolejnych lat życia – przeważnie w trzecim roku życia nasz mikrobiom (ogół mikroorganizmów, występujących w organizmie) posiada większość charakterystycznych dla niego bakterii.
  5. Ile bakterii może żyć w pępku? W samym 2012 roku naukowcy odkryli 1458 nowych gatunków bakterii, które tam bytują! Ciekawe jest, że flora bakteryjna w pępku jest unikalna dla każdego człowieka, tak jak odcisk palca.
  6. Bakterie pojawiły się na Ziemi już bardzo, bardzo dawno temu. Znalezione w Australii skamieliny bakterii, najstarsze, jakie udało się odkryć, swoim wiekiem poprzedzają… pojawienie się tlenu na naszej planecie – mogą mieć około trzech i pół biliona lat!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *