Nasz Blog

Substancje gwarantujące skuteczną dezynfekcję

Humektanty, chlorki, aminy czy etanol. Mówi Wam to coś?;) To niektóre ze składników, które pozwalają stworzyć profesjonalny preparat do dezynfekcji. Są one niezbędne, aby powstał bezpieczny i skuteczny antyseptyk. Tłumaczymy, za co dokładnie odpowiadają.

Najważniejszą cechą profesjonalnego preparatu do dezynfekcji jest skuteczne działanie wobec bakterii, wirusów i grzybów. To dzięki temu dezynfekcja zapobiega zachorowaniom i jest jedną z najskuteczniejszych metod profilaktyki. Jakie substancje decydują o tym, że zabijemy większość zarazków z naszych rąk, stóp lub otaczających nas powierzchni? Jest to między innymi propionian N,N-didecylo-N-metylo- poli(oksyetylo)amonu. To substancja aktywna, która zwalcza bakterie gram +/, grzyby oraz pleśnie. Z kolei przed wirusami osłonkowymi (wywołującymi między innymi wirusowe zapalenie wątroby typu B) ochroni nas N-(3-aminopropylo)-N- dodecylopropano- 1,3-diamina.

Kolejnymi, bardzo ważnymi substancjami zwalczającymi grzyby, bakterie i wirusy są alkohole – izopropylowy i etylowy. Etanol jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle chemicznym i kosmetycznym ze względu na silnie dezynfekujące właściwości. Jego działanie polega na rozbijaniu struktury białek, czyli na tak zwanej denaturyzacji.

Ponieważ alkohol etylowy poprzez swoje właściwości  dehydratacyjne może wysuszać skórę, w składzie dobrych dla skóry preparatów powinny znajdować się także substancje nawilżające. Do takich substancji należą między innymi humektanty, takie jak gliceryna. Posiada ona bardzo dobre właściwości zwilżające, dzięki czemu zapobiega uczuciu suchości powodowanemu przez stężenie etanolu.

Co jeszcze znajduje się w składzie preparatów do dezynfekcji? Woda demineralizowana, która służy jako rozcieńczalnik dla innych składników. Dodatkowo potrzebne są substancje poprawiające właściwości myjące preparatów – na przykład enzymy takie jak proteaza, amylaza czy lipaza. Już nie niezbędną, ale znacznie podnoszącą komfort korzystania z preparatów substancją jest kompozycja zapachowa. Dzięki niej preparat jest nie tylko skuteczny w walce z zarazkami, ale także pozostawia delikatny i przyjemny zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *