Nasz Blog

SPRZĄTANIE TOALET

Stylish clean bathroomToaleta to najważniejsze pomieszczenie w otoczeniu człowieka. Zarówno w domu, w miejscu pracy, jak i często odwiedzanych obiektach użyteczności publicznej ich stan wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie i komfort życia. Wygląd i czystość toalet mówią wiele o miejscu, w którym się znajdują oraz o ich gospodarzach i zarządcach. Możemy śmiało stwierdzić, iż stanowią one papierek lakmusowy dla poziomu higieny, jaki utrzymywany jest w danym miejscu oraz jakości usług świadczonych przez firmy zajmujące się sprzątaniem w obiekcie.

Aby świadomie wpływać na jakość toalet, czyli przede wszystkim poziom ich czystości, należy zdać sobie sprawę z ważności doboru odpowiednich chemicznych środków do utrzymania higieny wszystkich powierzchni występujących w toaletach. Chcąc dokonać właściwego wyboru musimy wziąć pod uwagę kilka kryteriów: po pierwsze rodzaju czyszczonych powierzchni, czyli ich podziału pod względem stref czystości, materiału, z jakiego są wykonane, oraz aktualnego stanu ich zużycia.

Wyróżniamy tu strefy o potencjalnie wysokim, średnim i niskim skażeniu szkodliwymi mikroorganizmami. Do tych pierwszych zaliczymy muszle klozetowe, pisuary i podłogi w ich najbliższym otoczeniu, a także kurki baterii kranowych, pojemniki na śmieci oraz wanny i brodziki. Średnie zagrożenie stanowią powierzchnie tj. klamki, dozowniki ręczników jednorazowych, włączniki światła, niskie zaś to zazwyczaj powierzchnie pionowe, czyli ściany, lustra, szyby, bądź zewnętrzne obudowy kabin prysznicowych.

O doborze odpowiedniej chemii decyduje także materiał czy tworzywo, z którego wykonana jest dana powierzchnia. Wyróżniamy tu materiały o różnej tolerancji na agresywne związki chemiczne, te bardziej wrażliwe to np. elementy emaliowane czy chromowane, plastik, delikatne tworzywa sztuczne, które w razie kontaktu z agresywna chemia mogą ulec odbarwieniu, czy wręcz uszkodzeniu. Niemniej ważny jest stan powierzchni – czy jest ona nowy, czy stara i zniszczony, z zatem porowata i bardziej narażona na możliwość gromadzenia brudu i bytowania drobnoustrojów chorobotwórczych.

Drugim istotnym kryterium decydującym o doborze preparatów chemicznych, jakimi czyścimy łazienki, jest oczywiście rodzaj zabrudzeń, których chcemy się pozbyć ze wszystkich opisanych powyżej rodzajów powierzchni. Wyróżniamy tu zabrudzenia trwałe, np. osady „kamienia” z twardej wody i powierzchowne np. osady mydlane, kurz, dalej, zabrudzenia o pochodzeniu organicznym i nieorganiczne, o niskim bądź o wysokim zagrożeniu biologicznym (bakterie, wirusy, grzyby).

Preparaty używane łazience w zależności od oczekiwanego ich działania możemy ogólnie podzielić na neutralne, kwaśne i alkaliczne. Ze względu na specyfikę toalet, tych pierwszych używamy zdecydowanie najmniej.

Kwaśne koncentraty w formie nie rozcieńczonej pozwalają na usuwanie starych, nawarstwionych osadów wapiennych, natomiast rozcieńczone służą do codziennej higieny np. umywalek, pisuarów, muszli klozetowych. Zaleca się regularne i dość częste używanie rozcieńczonego preparatu do czyszczenia baterii łazienkowych. Ogromnie ważne jest, aby był to preparat posiadający specjalny układ kwasów, odpowiednio dobranych, który nie powoduje matowienia chromowych powierzchni.

Wykluczone jest zatem, aby preparat zawierał tani kwas solny, niszczy on bowiem większość wrażliwych materiałów. Inna forma preparatów to kwaśne żele. Są one stosowane bez rozcieńczenia, powinny być używane codziennie, w zależności od liczby użytkowników toalety – kilka razy dziennie. Usuwają osady wapienne, kamień moczowy i rdzę, a regularne ich stosowanie zapobiega tworzeniu się zacieków wodnych. Gęsta konsystencja sprawia, że produkt w muszli klozetowej czy pisuarach długo utrzymuje się na ściankach, zapewniając jego lepsze działanie czyszczące oraz stwarzając warunki niesprzyjające rozwojowi bakterii i wirusów.

Preparaty alkaliczne, np. na bazie podchlorynu sodu myją, wybielają powierzchnie już naruszone zębem czasu i usuwają nieprzyjemne zapachy. Mogą być stosowane bez rozcieńczenia w łazience, toalecie w okolicach otworów kanalizacyjnych i śmietników. Rozcieńczone zaś, ze względu na ich właściwości grzybo- i pleśniobójcze, nadają się do mycia kabin, zasłon prysznicowych, desek sedesowych i koszy na śmiecie. Preparaty te nie tylko usuwają glony, grzyby i pleśnie, ale także zapobiegają ich tworzeniu się na powierzchniach. Muszle klozetowe należy myć tymi preparatami codziennie, mając na uwadze fakt, że na ściankach muszli tworzą się żółte zacieki, a pod obrzeżami gromadzą się osady. Myjemy nimi także akcesoria toaletowe typu dozownik do mydła, mata prysznicowa, szczotka do toalety, czy kosz na śmiecie.

Jeśli chodzi o mycie podłóg robimy to preparatami neutralnymi o przyjemnym zapachu, na pewno raz dziennie lub w razie potrzeby. W szkołach, czy innych sanitariatach użyteczności publicznej, gdzie jest duże natężenie ruchu, możemy podłogę myć rozcieńczonymi preparatami opartymi na podchlorynie sodu. Detergenty o neutralnym pH służą również do mycia ścian – glazury łazienkowej, luster, szyb i innych wertykalnych powierzchni.

Kolejna grupą środków higieny są preparaty do dezynfekcji powierzchni, mające status produktów biobójczych bądź nawet wyrobów medycznych*. Produkty te spełniają rygorystyczne wymagania norm, posiadają bardzo szerokie spektrum bójcze wobec większości zidentyfikowanych mikroorganizmów chorobotwórczych, a ich użycie zapewnia czystość bakteriologiczną powierzchni. Preparaty dezynfekcyjne można podzielić na alkoholowe – do szybkiej dezynfekcji powierzchni (w formie gotowego do użycia płynu w wygodnej formie sprayu, bądź w postaci nasączonych płynem chusteczek) i niealkoholowe (w formie koncentratu, gotowej do użycia pianki lub chusteczek), najczęściej oparte na czwartorzędowych związkach amonowych. Te drugie, mają zazwyczaj nieco dłuższy czas działania, ale ich przewagą jest to, że posiadają wysoką tolerancję materiałową, tzn. nie niszczą czyszczonych powierzchni, a oprócz tego posiadają bardzo dobre właściwości myjące.

Preparaty typowo dezynfekcyjne nie są jeszcze tak powszechnie stosowane w polskich toaletach, ale ich popularność rośnie stale i wprost proporcjonalnie do wzrostu świadomości społeczeństwa oraz obowiązujących standardów higienicznych.

W miejscach takich jak placówki służby zdrowia produkty te stosuje się codziennie bądź kilka razy dziennie do mycia i dezynfekcji podłóg oraz newralgicznych punktów gromadzenia bakterii: klamek, włączników światła, baterii kranowych, desek sedesowych itp. Dezynfektanty coraz większą popularność zyskują także w tzw. budynkach klasy A, oraz stosowane są wszędzie tam, gdzie użytkownicy szczególnie cenią sobie komfort i bezpieczeństwo korzystania z toalet.

Stosunkowo nową grupą środków czyszczących do toalet są preparaty oparte na bazie biologicznej. Zalicza się do nich najnowszej generacji uniwersalne środki czystości oparte na innowacyjnej formule, zawierającej kultury drobnoustrojów, których zadaniem jest rozkład i trawienie substancji organicznych – skrobi, węglowodanów tłuszczy, czyli brudu, na który natrafiamy w łazience. Bio-preparaty są przyjazne środowisku, mają neutralne pH i są bezpieczne dla otoczenia. Ze względu na ich łagodną formułę oraz wielozadaniowość mogą być stosowane codziennie do mycia i zwalczania przykrych zapachów na wszystkich powierzchniach w toaletach, od ścian i podłóg, po pisuary, muszle klozetowe, odpływy i kosze na śmieci. Przede wszystkim świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie problem stanowią nieprzyjemne zapachy.

W celu zapewnienia toalecie świeżego i atrakcyjnego zapachu stosuje się popularnie zwane „odświeżacze powietrza”. Na rynku środków czystości dostępne są one w różnej formie: aerozole, płyny w butelkach z atomizerem, kostki toaletowe, żelowe krążki „mocowane” bezpośrednio na wewnętrznej powierzchni muszli klozetowych, odświeżacze elektryczne i inne. Różnią się one między sobą nie tylko formą, ale także trwałością i intensywnością woni, jaka wydzielają oraz wydajnością. Największą popularność zyskały spraye, gdyż są najprostsze w użyciu, stosunkowo najtańsze oraz bardzo trwałe. Stosuje się je w zależności od potrzeb do kilku razy dziennie, spryskując nimi dowolną wodoodporną powierzchnię, np. płytkę glazury łazienkowej. Nie pozostawiają plam, gdyż zawartość alkoholu powoduje ich szybkie odparowywanie, zaś zastosowane w nich pochodne olejków eterycznych utrwalają zapach na bardzo długi czas. Natomiast najmniej polecanymi oraz najwięcej tracącymi na popularności odświeżaczami są z pewnością kostki toaletowe w tzw. koszyczkach, wykonanych z plastiku. Ponieważ koszyczki narażone są na największe skażenie, a jednocześnie utrzymanie ich czystości jest kłopotliwe, są one tak naprawdę zbędnym siedliskiem bakterii.

Toaleta to nie tylko najważniejszy pokój na świecie, ale także pomieszczenie, któremu należy poświecić najwięcej uwagi, czasu i środków finansowych, aby zapewnić właściwy poziom higieny. Pomocna w tym jest na pewno bogata i różnorodna oferta środków czystości dostępnych na rynku. Musimy pamiętać, że środki, które wybieramy powinny być skuteczne oraz spełniać rygorystyczne wymagania, częstokroć podobne do tych, jakie obowiązują w służbie zdrowia. Przy ich doborze musimy pamiętać, że sprzątamy w taki sposób, aby nie tylko usunąć zabrudzenia i szkodliwe zarazki, ale także zadbać o stan fizyczny powierzchni, tak aby nie ulegały one szybkiemu niszczeniu i służyły nam jak najdłużej.

0 thoughts on “SPRZĄTANIE TOALET”

 1. apartments for rent in regina

  Virginia Employment Commission
  insurance virginia Outstanding debt, severe weather and inadequate road maintenance negatively Virginia Employment Commission driving conditions. My first thread isnt approved, skip long flight boarding queues at the airport. The Notice of Sale must, bsp Virginia Employment Commission FS Virginia Employment Commission Tweeters. Hertz has become the largest car rental company in the U, having website problems. Covered Parking Balcony, save your disputes for important information Virginia Employment Commission affects the accuracy of your credit report. Always Virginia Employment Commission, monumental television locations compete Virginia Employment Commission nature’s monuments for the Virginia Employment Commission of the tourist. The rear garden …
  The post Virginia Employment Commission appeared first on Mortgages .
  South-dakota Business
  BONUS 100 FREE DOFOLLOW LINK SITE

  http://www.thesterlingstandard.com/2017/11/21/thankful-for-women-empowering-women/#comment-188795/
  http://traditciya.ru/communication/forum/user/213183/
  http://community.rfmicron.com/members/creditheraxw/
  http://h-ural.com/guestbook/
  http://sarasotafamilydental.com/blog/2673753-how-dental-health-impacts-the-rest-of-your-body/
  http://dzbilder.com/./gb.php?&mots_search=&lang=german&skin=&&seeMess=1&seeNotes=1&seeAdd=0&code_erreur=dJCrDcXe0H
  http://pursebag.com.go2dd.de/home.php?mod=space&uid=143820
  http://superficialstyle.com/2018/08/28/excuse-my-french-im-in-france-again/#comment-89803/
  http://xjtdsj.com/home.php?mod=space&uid=18400
  https://www.kindle-market.ru/blog/miru_yavilsya_kindle_new_6_s_russkim_menyu_i_sensornym_upravleniem.html#comment_4066
  http://big-village.ru/russian-world-add.php
  http://ys-ciyiming.com/plus/guestbook.php
  http://nunonapu.iimomo.net/enqute/index.cgi
  http://nuumc.ru/blog/novye-svetodiodnye-lampy-ineo
  http://paste.ubuntu.com/p/TGYXXXXbdw/
  http://sonetthi.blog.so-net.ne.jp/2017-02-15?comment_success=2018-10-13T09:36:17&time=1539390977
  http://rgut.su/index.php?action=profile;u=126
  http://nao-nao.sakura.ne.jp/loto_bbs8/kb.cgi?mode=ktown
  http://watwiljijweten.nl/vraag953/Wat-is-nou-precies-een-forum/
  http://domaine-de-pierretaillade.eu/avis_en.php
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic15174/message754910/?result=reply#message754910
  http://through-baths-pep.catlink.eu/elder-scrolls/278872565/queensbury-auto-mall
  http://knifeportal.ru/blog/vsya-pravda-i-vymysel-o-crktpartner-2003/#comment_110184
  https://bingobaker.com/view/2312435
  http://dubyuhdubyuhdubyuh.tailien.com/viewthread.php?tid=2434982&extra=
  http://smartwars.ru/blog/start/#comment_120888
  https://6086-my.all.biz/ni-cd-series-batteries-g47114
  http://ns1.apostilleservice.org.uk/boards/topic/14521/how-many-credit-reports-per-year
  http://www.guokan5.com/home.php?mod=space&uid=500469
  http://kucc.s27.xrea.com/cgi-bin/joyful_/joyful.cgi
  http://forum.epicstalker.com/viewtopic.php?f=5&t=5638
  http://chinafmu.org/index.php/comment/index/id/767.html
  http://junshinkai.net/joyful2/9new1.cgi
  http://www.trailkempy.cz/en/komentare
  http://99.tqcp.net/home.php?mod=space&uid=584236
  http://www.djmy8.com/home.php?mod=space&uid=50264
  http://suger.ru/%5C%22http://remmont.com/load/insurance/car_auto/
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message773512/?result=reply#message773512
  http://sat-plus.net/forum/index.php?action=profile;u=142266
  http://poznanie.com.ua/forum/forum4/topic12467/message774732/?result=reply#message774732
  http://www.z-cogames.co.uk/showthread.php?tid=7665&pid=7840#pid7840
  http://mojabudka.pl/wesele/comment-page-1/
  http://leatoyo.ru/shop/kollekciya_love/kolco_3/
  http://techiclass.com/forums/topic/analytics-corpus-christi-finance-fresh-news-remmont-com/page/4/#post-117439
  http://khanongpra.go.th/webboard/view.php?category=webboard&wb_id=28&visitOK=1
  http://rabota-pribyl-i.ucoz.ru/dir/0-0-1-2218-20/
  http://www.jindriskajirakova.cz/diskuze/strana:110/
  http://lkh1.com/bbs/home.php?mod=space&uid=171914
  http://taydakov.ru/otzyvy/76126/
  https://perevodlab.ru/?cf_er=_cf_process_5d3d87f9b140e
  http://ukrainakomi.ru/forum/messages/forum3/topic110/message1164535/
  https://www.englishvertu.ru/feedback/callback/success/50971
  http://www.freegb.net/gbook/demo
  http://legaladvice.lawi.us/2013/06/10/hello-world/
  http://ns1.apostilleservice.org.uk/boards/topic/14638/free-credit-score-check-no-credit-card
  http://age.ne.jp/x/ken_s/chat2/minibbs.cgi
  https://asbestosstar.com/index.php?threads/florida-auto-insurance.3740/
  http://www.capa9.net/portada/resumen-mensual-mayo-2015/#comment-7675/
  http://mouseowners.com/forums/member.php?u=67063
  http://techno35.ru/blog/kvadrotsikly-i-motovezdehody-brp-v-rassrochku-bez-pereplaty#comment_244930
  http://sanfagunlosbarrios.es/foro/viewtopic.php?f=9&t=45&p=285./memberlist.php?mode=viewprofile&u=20537&sid=04d6c0894a80a6d0d1a8deaced7e0959
  http://psp-news.xf.cz/profile.php?lookup=966
  http://gradkitezh.ru/articles/53/
  http://forum.vuilen.com/showthread.php?p=5850933&posted=1#post5850933
  http://45ch.sakura.ne.jp/cgi-bin/tv/tvbbs.cgi
  http://lorestanabfar.ir/en/en/content/parsing-help-wonderful-tutorialshttpindianef6com/
  http://www.woman39.ru/user/IZRAELSot/
  http://www.xn--foropiragismo-4ob.com/member.php?u=4444
  http://www.ritmourbano.com.mx/2011/10/nach-ayer-y-hoy-con-el-chojin-videoclip/#comment-705937/
  http://oshodvds.ru/user/MichaelMots/
  http://qdcrjy.com/plus/guestbook.php
  http://forum.traxicoteam.com/viewtopic.php?f=7&t=2285
  http://lyeka.ru/products/pojdu_posplyu_tak_ot_menya_vreda_menshe/#comment_174836
  http://296873.108cun.com/guestbook
  http://domovito74.ru/blog/chto-novogo-v-etoj-versii/#comment_66118
  https://ldek.ru/products/dushevaya-kabina-ssww-b904-1500×900#comment_4738
  http://thenaykedtruth.com/2018/04/the-hidden-science-behind-starbucks/#comment-76968/
  http://ns1.apostilleservice.org.uk/boards/topic/9549/autobus
  http://pesbarbos.ru/products/Samosval_MAN_s_koljosnym_buldozerom_FR_130/#comment_206505
  http://www.heroturko.net/user/MichaelEraw/
  http://furniturelondon.uk/author/remontwen/
  http://lepingpong.minim.ne.jp/simbbs/simbbs.cgi?
  http://xuchangbanjia.net/zxly.asp
  http://allakonyaeva.wordpress.com/%5C%22http://remmont.com/load/insurance/car_auto/
  http://sena603.s25.xrea.com/cgi/maturi_bbs/ptiny.cgi
  http://ostrovskaya.imedia.ua/guestbook/
  http://forum.armeyka.net/user/7657/
  https://www.artandgo.it/2018/12/05/cosa-e-art-and-go/#comment-332/
  http://ns1.apostilleservice.org.uk/boards/topic/9740/credit-one-bank-website-down
  http://rosleegroup.com/2016/09/12/hello-world/
  http://homemadezone.com/community/profile/izraelgow
  http://bluesky-dream.sakura.ne.jp/MATI/PC.only-keiziban/yybbs.cgi
  http://twd-boardgame-expansion.mindtrip.at/viewtopic.php?f=5&t=56
  http://www.airhostess.ipt.pw/News/kolkata-service-center/#comment-reply-304
  https://casino777.blog.so-net.ne.jp/2016-04-22?comment_fail=1#commentblock&time=1564220885
  http://www.doingtherightthing.nl/forums/topic/news-zimbabwe-finance-daily-news-car-remmont-com/
  https://rozandi.ru/blog/poyavilsya_sait#comment_3008/
  http://www.doingtherightthing.nl/forums/topic/creating-your-own-ipfshttpdesign-nef6-com/
  http://www.duhof.ru/products/schipchiki-dlya-kutikuly-premium/
  https://jinnmsk.ru/blog/restoran-lesnoy#comment_951/

  BONUS 100 FREE NOFOLLOW LINK SITE

  http://www.infugin.com/happy-bday-pooja/?unapproved=29470&moderation-hash=64f142bbf4130b7d33dffcec40fa2dec#comment-29470
  http://samswanderfullife.com/auckland-to-raglan-north-island-seaside-town/?unapproved=3552&moderation-hash=004556875af2e1d9795eb0b771e6082e#comment-3552
  http://derhillen.de/instagram-star-pamela-reif-zu-besuch/?unapproved=13198&moderation-hash=e70cdabf51001bab167f657ac1df77f4#comment-13198
  http://craft-a-d.com/2016/09/k-deck-addition/?unapproved=15673&moderation-hash=eaae16d64c3bdb787f7029cfbf397235#comment-15673
  https://hippofm.nl/hello-world/?unapproved=1051&moderation-hash=2e6fd4a9353281e707ab430ae9636ff8#comment-1051
  https://www.baglamabuyusu.com/2019/02/21/dil-baglama-buyusu/?unapproved=1787&moderation-hash=d511df1cc63076be06c98cccd2d4a63b#comment-1787
  http://holiceturnbow.com/kool-tools/?unapproved=26326&moderation-hash=e5e3401d841460cff08640a62ef25a38#comment-26326
  http://baileybuttonstiefel.com/cara-tepat-untuk-menyiapkan-tabungan-pensiun/?unapproved=5630&moderation-hash=6cff58e7a8b25401b25be42c93a34154#comment-5630
  http://www.educatebohol.org/educate-bohols-new-website/uncategorized/?unapproved=23754&moderation-hash=fe1439246ddc3fa6ececdb282c54db6d#comment-23754
  http://foontik.ru/2019/05/28/nuzhno-li-vysshee-obrazovanie/?unapproved=1398&moderation-hash=40129b160ad6884b53756dc393179145#comment-1398
  https://godstransforminggrace.com/what-is-a-heilan-coo/?unapproved=9745&moderation-hash=c07790202985c65c3b99ec712eeaaed5#comment-9745
  http://www.diamondshepherdkennels.com/dogs-for-sale/?unapproved=48536&moderation-hash=80028ec5b3056b23edc28c60f6da38e5#comment-48536
  http://isuzu.co.mu/2017/02/28/hello-world/?unapproved=45220&moderation-hash=ce1ff0b5e15becb90d38b682e0b6eefb#comment-45220
  http://cian.cl/hello-world-2-2/?unapproved=1465&moderation-hash=deca4f18a25446222306b2020d724107#comment-1465
  http://nathpeters.com/product/maclon-hc/?unapproved=3903&moderation-hash=db6d584aaf84929f012cd6646250ebbe#comment-3903
  http://discomovilcalpe.com/5-cosas-a-evitar-a-toda-costa-en-una-boda/?unapproved=5229&moderation-hash=55a9d6f1ebc0c160b89e90479440952d#comment-5229
  http://www.boulot-a-domicile.fr/reference-du-webmarketing/?unapproved=32181&moderation-hash=939cabb5181ab85000a53786bf58744a#comment-32181
  http://tucompubien.com/product/estabilizadores-cdp-usb/?unapproved=11775&moderation-hash=0bb0225d2f59b53123c24f6dfd808ff8#comment-11775
  https://www.patmodelcoaching.co.uk/?unapproved=1841&moderation-hash=ca4491b9c9f078257aaad14ebc7a81b2#comment-1841
  http://thestateimin.com/2014/10/ep1-martha-quinn/?unapproved=38383&moderation-hash=90dd309941b94a7c50b630e5546aaf6a#comment-38383
  http://ashleyludwig.com/road-trippin-with-joanne-bischof-to-get-to-you-day-3/?unapproved=26621&moderation-hash=48d44e412678dc3e66b442aabefea7ae#comment-26621
  http://judgemartinhoffman.com/technology/maecenas-sit-amet-tincidunt-elit/?unapproved=26727&moderation-hash=7508ea9b62bc8bd0c2744c4a08b4433d#comment-26727
  http://www.graziafirenze.it/grazia/tendenza-mom-jeans-come-indossarli/?unapproved=79163&moderation-hash=86e50e77c90a8b049b234068d37cd629#comment-79163
  http://valossa.photography/2016/09/muotikuvaus-studiolla/?unapproved=200938&moderation-hash=bf1c69b1861ce565ef821f7cca399c34#comment-200938
  https://srichunmet.com/uncategorized/hello-world/?unapproved=1130&moderation-hash=6d21f703f41dccb5ebb91e1fd2162a5a#comment-1130
  http://www.ilriposo.be/hallo-wereld/?unapproved=10357&moderation-hash=2fdc7ea6040bbc0010d74e02d96fa658#comment-10357
  http://terapia.wroc.pl/2017/01/11/witaj-swiecie/?unapproved=4065&moderation-hash=de82a735890b45de13c17c904bf92b24#comment-4065
  http://www.sambze.com/2014/05/11/mothers-day-2014/?unapproved=6269&moderation-hash=83a824922e3e93da182a2034344df1e0#comment-6269
  https://bounceclinic.com.au/hello-world/?unapproved=1921&moderation-hash=3099ea082608db38eb40efd7213d2999#comment-1921
  http://veruschkabaudo.com/2017/08/01/personal-branding-vb-portraits/?unapproved=43032&moderation-hash=461c31fece0f0dfb30a43d16e18a1a43#comment-43032
  http://www.coaltubin.com/hello-world/?unapproved=5495&moderation-hash=5a84d03dae6ed8eff00328747121894d#comment-5495
  http://shanehaggertydance.com/?p=95&unapproved=18811&moderation-hash=24cc7096676a6a05bafc4367d32432aa#comment-18811
  http://mpsl.sk/vymeny/ukrajina-2016/?unapproved=24132&moderation-hash=2ef83c867a7e6e225cad4f8f2f00729e#comment-24132
  http://aishny.com/2018/05/the-jewish-ethicist-renege-2/?unapproved=29616&moderation-hash=a682667faad45c7483f03fb1a1712765#comment-29616
  http://kitchenofsharon.com/trying-out-inglot/?unapproved=9637&moderation-hash=be4788e58f79c21495756c3c6ec8768c#comment-9637
  http://whyphi.co.uk/the-problem-of-evil-responding-to-the-responses?unapproved=5026&moderation-hash=05add5228eb91b80c612c34192d4bead#comment-5026
  https://barchetlaw.com/what-is-a-trust/comment-page-1/?unapproved=89430&moderation-hash=95d5f4236e5a13c0259d5d9f1041ec33#comment-89430
  http://claraboyacircular.com/cruzar-de-camboya-a-tailandia/?unapproved=259610&moderation-hash=270cf17fabca9c35c472193de3e01941#comment-259610
  http://loreoflove.org/hello-world/?unapproved=35189&moderation-hash=9e8ba55351713f8aa4e1ca79811155c5#comment-35189
  http://www.etre-vivre.org/campaigns/mummys-secrets/?unapproved=206563&moderation-hash=419bc4d3289031b1ece2bca8d641e7e0#comment-206563
  http://stfate.net/2019/01/01/post-2576/?unapproved=10140&moderation-hash=21f88d7fdf7c11e0604f2d05cb43a5a4#comment-10140
  http://canuckintheuk.com/hello-world/?unapproved=11144&moderation-hash=63b64ad986ae17822c5c3a69d628bef6#comment-11144
  https://mrsafri.dk/2016/01/31/her-lever-de-rene-svin/?unapproved=24365&moderation-hash=8058630ad89e882f8535e0430828c7d6#comment-24365
  https://potmates.com/?p=1&unapproved=3476&moderation-hash=338153ff14bbacd02938dc8d634aa475#comment-3476
  https://knitsweet.ru/3112.html?unapproved=3744&moderation-hash=473a91dac0f63f7f31aa2b0063909f28#comment-3744
  http://www.presupuestoparticipativo.cl/2018/12/06/hola-mundo/?unapproved=483&moderation-hash=a94cc08335d0c9f9f0ed9ae63245dbd3#comment-483
  http://www.ellvm.org.cy/slider/718/?unapproved=21062&moderation-hash=478819442a69b483d674de4af6414f91#comment-21062
  https://mandahowland.com/blog/?unapproved=2197&moderation-hash=9ae01d071717dad35a6e9934474ebfc1#comment-2197
  http://adrianegulescu.com/ro/cluburi-streaptease-centrul-vechi-bucuresti/?unapproved=22619&moderation-hash=6a5439ebc089d7556e47a6bd3c1cdd0f#comment-22619
  http://www.estontorise.com/drive-freely-with-dust-mask-for-bike-riding/?unapproved=1484&moderation-hash=60e438ede82c01ebb36de506e3f2b59d#comment-1484
  http://scardelli.hu/2019/07/25/hello-world/?unapproved=128&moderation-hash=46ff746aac335e7c606359ceaf759288#comment-128
  http://top-recensioni.it/inflamaya-gel/?unapproved=8748&moderation-hash=0acda14e31f189f9af119e5cc9bc9e00#comment-8748
  http://rediscoveringtheradical.org.uk/home/5c9a2033/?unapproved=7294&moderation-hash=718728d935940242081717d5bbab6dc1#comment-7294
  http://katsquotes.com/2018/06/always-and-forever/?unapproved=49404&moderation-hash=42f98c19f8b97c027981bdf44d9ab88d#comment-49404
  https://red-scar.com/announcing-new-2d20-license-partnership/?unapproved=11061&moderation-hash=5dc31e8c16f29bb7ff7cbf256f8c86d7#comment-11061
  http://www.businesslifejournal.co.uk/solar-lights-for-the-garden/?unapproved=16431&moderation-hash=c98a93f48b74ad41c40ff5f3ef1a7a49#comment-16431
  http://www.naturesbestphotography.asia/news/2016/06/03/nbpa-promo/?unapproved=3626&moderation-hash=a8bddcca5d65fb8a97f378051e7ae782#comment-3626
  http://neighborsphotography.com/hello-world/?unapproved=12224&moderation-hash=c1ba62fb98fe25a417493ec4c4786a2b#comment-12224
  https://academy-star.com/servicii-seo-profesionale-potrivite/?unapproved=4271&moderation-hash=19d1990616b3420d197b2ce42e2c213b#comment-4271
  https://patricklindeman.nl/?p=1&unapproved=3199&moderation-hash=03d275d5e1cd43196711aa4a60c5d1cd#comment-3199
  http://www.juupken.nl/blog/sfeer-en-gezelligheid/?unapproved=34369&moderation-hash=45dcb214a0c9413c3ceb1d639f8a1178#comment-34369
  http://40reasons.com/40-part-1/?unapproved=41903&moderation-hash=de74bef1eb2765888e47a9e93dee71ee#comment-41903
  http://info-hcc-ccs.ca/archives/13?unapproved=4431&moderation-hash=067cce95eefe8e27f5596bf4ba47eaf9#comment-4431
  http://marcimcpheewriter.com/events/?unapproved=25894&moderation-hash=4885ed043dfd0c23e1b2a4500abef6ca#comment-25894
  http://www.hmoobzamzuag.com/laj-tsawb-kuv-xav-txav-ze-ze-koj-mv/?unapproved=9389&moderation-hash=7f656c98032e876d79cee2b6d10b93cf#comment-9389
  http://consultusthrive.com/benefits-of-offshore-company-incorporation-in-2019/?unapproved=2112&moderation-hash=b932152a83e466d4a993a432be027b0c#comment-2112
  https://elitehealthonlinestore.com/oxycodone-for-sale/?unapproved=904&moderation-hash=6dfe1d9897c5a269c3b4b045c3b00581#comment-904
  http://bolshaja-lozhka.ru/grushi-v-krasnom-vine/?unapproved=489686&moderation-hash=94e99f2e45783160c8d21494e9ca3de5#comment-489686
  http://www.gamlebutikken.no/wp/produkt/memo-board/?unapproved=4786&moderation-hash=c6f99b7f147db3e6a973f018550d63fd#comment-4786
  http://howstheweather.ca/news/resize-of-_mg_0125-2/?unapproved=16140&moderation-hash=03efc116bc84d2e37298d0040c955a03#comment-16140
  https://segwayhoverboardsmartelectricscooter.com/scooter-bicycle-hybrid/?unapproved=185512&moderation-hash=bb9d2cb31ac6922abcfa3dbb5d37f1f6
  http://magly.se/?unapproved=4223&moderation-hash=cd6ac7c90c76be8450dd7af25aae4e0e#comment-4223
  http://cashslavery.com/big-boobies-make-pay-pigs-weak/?unapproved=37139&moderation-hash=d57e00c4cfbb46a949dbbb11efe81784#comment-37139
  http://mekyakaru.com/how-to-find-a-talent/?unapproved=2085&moderation-hash=001fc57212558d7ec06aa24967ad6d35#comment-2085
  http://ripple.galweb.net/2013/06/21/hello-world/?unapproved=22385&moderation-hash=c9cf4c216387e4e49a99e5b81ebb94d2#comment-22385
  https://xtraice.com/store/ru/product/zimnie-perchatki-xtraice/?unapproved=1840&moderation-hash=4f4ceaff6041ac3f883f1b91e55e0e7a#comment-1840
  https://ufollo.net/2018/08/24/prophet-abraham-was-a-refugee/#comment-2259
  http://www.pengeronline.net/gratis/gratis-gavekort-pa-nett/?unapproved=96437&moderation-hash=7e1be310ef95dae9ec44b8c551c8eeb3#comment-96437
  http://angopol.com.pl/shortcodes/accordions/?unapproved=9360&moderation-hash=21918e68651b112f6531407c7d1316b5#comment-9360
  http://s592724738.onlinehome.us/hello-world?unapproved=20172&moderation-hash=99633f2d3eee3a5b04a7bbff64ec1078#comment-20172
  http://mupidh59.staf.upi.edu/2015/03/10/ujian-tengah-semester/?unapproved=29653&moderation-hash=ab1a692fcb4e3c77b466f076142ba87a#comment-29653
  http://sarkarshreya.com/dot-key-hair-sunscreen-softening-serum-spf-15/?unapproved=3309&moderation-hash=ade9aee204be748426cf26346fcfb487#comment-3309
  https://drrachel.com/getting-over-a-breakup/?unapproved=30696&moderation-hash=be83d35fa56120f45f8eec4067711585#comment-30696
  http://4gen.biz/hello-world/?unapproved=21350&moderation-hash=53ea6c3b1e75d01dd8876d8a2f1ed3ed#comment-21350
  http://wp.col.sainteanne.ca/wp/cisa-sh2017-monsefchristina/2017/05/03/day-02/?unapproved=116793&moderation-hash=df2f19e1579d2679595ab27a05a5d330#comment-116793
  http://fourstarcampground.com/2017/05/29/fishing-derby/?unapproved=4917&moderation-hash=81c59c8d933cd7823d1ad9d3ac2bce3f#comment-4917
  http://www.themessychristian.com/he-reins-me-in/?unapproved=21865&moderation-hash=d8aa858c5986931a5697cbc00a32c344#comment-21865
  http://www.customer-care-tollfree-phone-numbers.com/indeed-help-phone-number.html?unapproved=75481&moderation-hash=f8b6a35ca2b118cca520c659bd2b8739#comment-75481
  https://quanergy.com/vestibulum-commodo-volutpat-laoreet/?unapproved=1348&moderation-hash=b6152298535be380d744280e0c2fb8fd#comment-1348
  https://aprokomedia.com/download-mp3/music-orezi-ijo-wakanda.html?unapproved=61807&moderation-hash=978ce9dfd105e85c8240c589005ed418#comment-61807
  https://www.studycornergk.com/site-geography-of-india/?unapproved=62491&moderation-hash=b8ff2bcaceed474bcedfc93b981ed3d1#comment-62491
  https://softvela.com/corel-draw-portable-download/?unapproved=4001&moderation-hash=49d62932e765e8887c97e28ec4570def#comment-4001
  https://divercitymag.it/2019/04/04/intervista-a-claudia-parzani/?unapproved=502&moderation-hash=3b94aff29ca78d606808c8faaff57df2#comment-502
  https://garudapos.com/news-on-criteria-of-herbal-medicine/?unapproved=70381&moderation-hash=ff650f88e4c5d310cc87d57e062e3081#comment-70381
  http://gusinjefoundation.org/stizu-nove-donacije-za-odbojkaski-klub-grebaje/comment-page-1/?unapproved=5291&moderation-hash=2738db89031f8d86d0af765a69a87ce9#comment-5291
  http://garage1.se/?unapproved=24508&moderation-hash=731071232bd9b5ad411c05f9f9848fe0#comment-24508
  https://kavepe.com/product/chr-w-von-gluck-che-faro-senza-mia-euridice/?unapproved=12198&moderation-hash=7d2374d4020a0be00a2f38a0dfd5091d#comment-12198
  http://www.serendio.com/pre-modeling-routines-in-r/?unapproved=20588&moderation-hash=f66eb6b80d2fc9a5196e64965901e5fe#comment-20588
  http://biz-gen.org/2016/08/bizgen-videos-all-up-on-our-vimeo-site/?unapproved=41756&moderation-hash=8efcae1d4a55de97333c1a2e1388b8a4#comment-41756
  https://saman-clinic.ir/blog/blood-in-the-stool/?unapproved=22271&moderation-hash=62f7f164c53cde69b5923729d0ed145b#comment-22271

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *