Nasz Blog

Nieoczywiste pytania dotyczące dezynfekcji

Jeśli nawet już wiecie, jak ważna jest dezynfekcja w zachowywaniu prawidłowej higieny i unikaniu bakterii, wirusów oraz innych zarazków, na pewno są jeszcze pytania, które chcielibyście zadać. Dezynfekcja nie ma przed nami tajemnic!

  • Czy sprayem do dezynfekcji można zdezynfekować drobną ranę/skaleczenie?

Nie, preparatem biobójczym nie można zdezynfekować otwartej rany, nawet drobnej. Do tego celu są przeznaczone produkty zarejestrowane jako leki, które zanim trafią do obrotu, są  klinicznie przebadane pod kątem interakcji ze skórą i działań niepożądanych. Produkty biobójcze z definicji są przeznaczone na niezmienioną chorobowo skórę. Do opatrywania  i pielęgnacji drobnych ran, otarć i skaleczeń zalecane są produkty aktualnie dostępne w aptekach.

  • Co dokładnie można dezynfekować sprayami do dezynfekcji powierzchni?

Większość zarazków przenoszona jest przez dłonie, zaś dotykane przez nie przedmioty to ich największe siedlisko! Telefon, klawiatura komputera, pilot TV, karta płatnicza, włączniki światła, klamka, blat biurka, uchwyty szafek, szuflad, torebka, uchwyty wózków sklepowych, poręcz w autobusie, barierki przy schodach w miejscu publicznym, deska sedesowa czy portfel to najbardziej skażone miejsca w naszym otoczeniu. Spraye nadają się także do codziennego czyszczenia przyborów do makijażu – pędzli, szczotek, pęset i gąbek.

  • Czy sprayu dezynfekcji dłoni można użyć zamiennie ze sprayem do dezynfekcji stóp i odwrotnie?

Jeśli mamy przy sobie tylko jeden z nich – nie ma problemu. Za pomocą każdego z nich osiągniemy efekt dezynfekcyjny zarówno na stopach, jak i dłoniach. Różnica polega na działaniu dodatkowych substancji wspomagających właściwych dla obszaru stóp i dłoni, m.in. substancji neutralizujących zapach potu lub pielęgnacyjnych.

  • Czy spraye do dezynfekcji wysuszają skórę?

Substancje czynne odpowiedzialne za efekt biobójczy dla mikroorganizmów, czyli alkohole, same w sobie wysuszają skórę. Sekret tkwi w formule produktu skomponowanej z przyjaznych dla skóry substancji w taki sposób, aby zneutralizować niekorzystne działanie alkoholu. W tym celu mogą być zastosowane specjalne humektanty, które przeciwdziałają wysuszaniu skóry, zatrzymując w niej naturalną wilgoć oraz dodatkowo wygładzają skórę.

  • Czy spraye do dezynfekcji nie niszczą naturalnych właściwości antybakteryjnych naszego organizmu?

Podczas higienicznej dezynfekcji rąk, czyli za pomocą alkoholowych płynów dezynfekcyjnych, niszczone są wyłącznie wszystkie wegetatywne postaci bakterii, ale naturalna flora fizjologiczna skóry zostaje zachowana. W związku z tym nawet częste stosowanie dezynfekcji nie zaburza fizjologicznej bariery ochronnej skóry. W wyniku wieloletnich badań prowadzonych przy współpracy WHO to właśnie alkohole (zawarte w preparatach do higienicznej i chirurgicznej dezynfekcji rąk) zostały wybrane jako substancje czynne najlepsze do dezynfekcji rąk i skóry. Nawet przy długotrwałym zastosowaniu przez profesjonalistów (lekarzy, personel medyczny, chirurgów) ryzyko odczynów skórnych jest znikome.

  • Czy spray do dezynfekcji powierzchni może być stosowany do drewna?

Można używać go do dezynfekcji drewna. Preparat znacznie szybciej niż sama woda odparowuje z powierzchni, w związku z tym nie naraża jej na długotrwałą wilgoć. A wiadomo, że drewno nie lubi wilgoci. Sporo jednak zależy również od tego, czy drewno zostało zabezpieczone lakierem oraz jaką odporność wykazuje on na działanie samej wody, a także rozpuszczalników. W przypadku nieodpornych lakierów oraz długotrwałego traktowania  alkoholem może on powodować stopniowe matowienie lakieru. Jeśli zaś chodzi o drewniane deski do krojenia, to zaleca się ich używać wyłącznie do krojenia pieczywa. Nie wymagają wówczas dezynfekcji. Do mięsa, owoców, warzyw, nabiału stosujmy raczej deski plastikowe bądź ceramiczne – pozwoli to zachować większą higienę. Ponadto warto wiedzieć, że liczne pory drewna sprawiają, że jest on materiałem trudnym do dezynfekcji.

  • Czy dezynfekowanie pędzli kosmetycznych nie niszczy włosia pędzla?

Bez obaw można używać dezynfekcji do pędzli z włosia zarówno naturalnego, jak i sztucznego. Są one odporne na alkoholową dezynfekcję, a na pewno ich żywotność, nawet tych najwyższej jakości, jest krótsza niż czas, który byłby potrzebny na naruszenie struktury materiału przez działanie alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *