Nasz Blog

Naucz dziecko, jak chronić się przed infekcjami

Szkoła i przedszkole to nie tylko miejsca napotykania nowych wyzwań, rozwijania zdolności i nawiązywania przyjaźni. To także miejsca, w których ryzyko zarażenia infekcjami jest wyjątkowo duże. Kiedy nie ma Cię w pobliżu, Twoje dziecko powinno samodzielnie o siebie zadbać, dlatego naucz je, jak należy to robić.

Wyrób w dziecku odpowiednie nawyki

Twoje dziecko powinno wynieść z domu dobre nawyki dotyczące dbania o higienę. Jeśli po spacerze czy przed posiłkiem wspólnie będziecie myć ręce, dla twojej pociechy będzie to naturalna czynność, nad wykonaniem której nie będzie musiała się zastanawiać. To szczególnie ważne, ponieważ spędzając kilka godzin dziennie w szkole lub przedszkolu dziecko będzie samodzielnie dbało o swoją higienę. Jeśli nie nauczysz go wcześniej, jak ważne jest częste mycie rąk, będzie bardziej narażone na choroby, które rozprzestrzeniają się wśród dzieci. Co to za choroby? W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym wrasta ryzyko zarażenia chorobami wirusowymi, takimi jak odra, ospa wietrzna lub różyczka. Często dochodzi także do infekcji górnych dróg oddechowych.

Nie ignoruj pierwszych oznak choroby

Niechęć omijania zajęć szkolnych powoduje, że rodzice czasami posyłają swoje dzieci do szkoły mimo pierwszych oznak choroby. Nie ignoruj lekkiego kataru ani bólu gardła. Lepiej, aby uczeń podkurował się dwa dni w domu, niż później ominął cały tydzień lekcji. Dzięki temu zmniejszysz też szansę na to, że w ciągu najbliższych tygodniu rozchoruje się cała klasa. Taka reakcja łańcuchowa jest niestety typowa w szkołach i przedszkolach. Sprzyja temu przede wszystkim duże nagromadzenie ludzi, ogólna odporność systemu immunologicznego dzieci, a także mała świadomość na temat prawidłowego dbania o higienę oraz niska potrzeby jej zachowania.

Pomóż skompletować plecak

Aby maksymalnie ułatwić dziecku prawidłowe przestrzeganie zasad higieny pod twoją nieobecność, przygotuj dla niego małą wyprawkę. W jego plecaku muszą się znaleźć mokre chusteczki, zwykłe chusteczki higieniczne, kilka plasterków opatrunkowych. Oczywiście dla malucha – a co dopiero dla starszaka – nie są to zbyt ciekawe gadżety. Możesz jednak na różne sposoby je uatrakcyjnić. Kup chusteczki w samochody, plastry w zwierzątka albo fajny pokrowiec, który posłuży za mini-apteczkę. W takim podręcznym zestawie musi się także znaleźć spray do dezynfekcji. – Nasze dłonie to największy nośnik zarazków. Aż 80% wszystkich infekcji wywoływanych jest przez niedostateczną higienę rąk. Częste mycie i dezynfekcja rąk, zwłaszcza w takim sprzyjających zarazkom miejscu, jakim jest szkoła, może mieć zbawienny wpływ na zdrowie i co najważniejsze, uchronić dzieciaki przed grypą oraz innymi  wirusami – tłumaczy lek. epidemiolog Waldemar Ferschke, v-ce prezes firmy Medisept.

Pokaż zalety!

Bycie zdrowym jest po prostu fajniejsze niż chorowanie – przekonaj do tego swoje dziecko! Kiedy jego koledzy chorują w łóżkach, wy możecie iść do parku, pobawić się na placu zabaw czy wybrać do kina. Udowodnij mu, że samo woli być zdrowe, a następnie wytłumacz, że w dużej mierze jego zdrowie zależy właśnie od niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *