Nasz Blog

Jak radzić sobie z wiosenną alergią?

Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na niegroźny zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające, co wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie z organizmu. Najczęściej spotykaną jest alergia wziewna, którą wywołują alergeny wnikające do dróg oddechowych. Najdokuczliwsze spośród nich są pyłki kwitnących roślin.

Pyłkowica, czyli alergia na pyłki to obfity wodnisty katar oraz ataki kichania, nasilające się podczas przebywania na dworze i jazdy samochodem. Często towarzyszy temu zapalenie spojówek, czyli swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. Bywa, że uczulenie na pyłki daje o sobie znać uczuciem ciągle zatkanego nosa, bólami głowy lub zatok. Mogą też wystąpić napady kaszlu albo duszności, które nasilają się w nocy i nad ranem. U wyjątkowo wrażliwych osób kontakt z pyłkami wywołać też może swędzącą wysypkę, szczególnie na odkrytych częściach ciała.

Charakterystyczna dla pyłkowicy jest sezonowość ściśle powiązana z okresami kwitnienia poszczególnych roślin. Symptomy utrzymują się od kilku do kilkunastu tygodni i mijają bez śladu, by pojawić się za rok o tej samej porze.na alergię cierpią już od lutego, bo wtedy zaczyna kwitnąć leszczyna. Nieco później rozkwitają olchy i wiązy. W kwietniu dają się we znaki pyłki brzozy. Z końcem maja do połowy lipca wirują w powietrzu wyjątkowo agresywne pyłki traw i zbóż – żyta i pszenicy. Potem do akcji wkraczają chwasty, które kwitną aż do końca września (Tab.1.).

 

Jak radzić sobie z przykrymi dolegliwościami alergii wziewnej?

Nie leczona lub źle leczona pyłkowica z czasem prowadzi do ciężkiej choroby układu oddechowego, astmy oskrzelowej. Dlatego przy pierwszych niepokojących objawach powinniśmy udać się do alergologa. Podstawą diagnozy jest szczegółowy wywiad oraz dobór leków.

 

Co możemy zrobić na własną rękę?

  1. Uważnie śledź kalendarz pylenia roślin i ograniczaj w tym czasie kontakt z uczulającymi pyłkami do najkonieczniejszego minimum.
  2. W czasie deszczu zostań w domu i zamknij okna – najwięcej pyłków wdychamy w czasie pierwszych kilkunastu minut deszczu, bo wtedy drobiny z wyższych partii powietrza spłukiwane są na ziemię. Wówczas też najwięcej alergenów wpada do mieszkań. Na spacer najlepiej wybrać się kilka minut po ulewnym deszczu, kiedy powietrze jest najczystsze.
  3. Zrezygnuj ze spacerów w suchy, słoneczny dzień z lekkim wiaterkiem.
  4. Zmieniaj często pościel, nie susz jej ani nie wietrz na świeżym powietrzu – wtedy z pościelą przynosi się do mieszkania dużą ilość pyłków, które osiadają wszędzie, nie tylko na kołdrze czy poduszce.
  5. Po powrocie do domu zmień ubranie, umyj ręce i twarz, a najlepiej weź prysznic, by spłukać ze skóry pyłki.
  6. Przed wyjściem na dwór okolice nosa posmaruj cienką warstwą wazeliny – tłuszcz wychwyci chociaż część pyłków, uniemożliwiając im wniknięcie do gardła i dróg oddechowych.
  7. Pamiętaj, żeby skosić trawnik, zanim zakwitnie – w czasie koszenia kwitnącej trawy w powietrzu unosi się wyjątkowo dużo pyłków.
  8. Warto zastanowić się nad zmianą diety – rezygnacją ze spożywania produktów z dużą ilością cukru, tłuszczu czy soli, co niekorzystnie wpływa na utrzymanie w równowadze bakterii jelitowych. Rezygnacja z tych substancji, przede wszystkim z cukru, wzmacnia funkcje obronne organizmu, obniża reakcje alergiczne. Kolejnym produktem wzmagającym alergię jest mleko i jego przetwory – zagęszczają śluz, co może wzmacniać objawy alergii.

 

Tab.1 Źródło: https://zdrowie.radiozet.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *