Nasz Blog

Jak powinien wyglądać bezpieczny zabieg tatuowania?

Kilka lat temu na całym świecie zapanował trend na tatuowanie ciała, który nie ominął również Polski. Rośnie liczba zwolenników naskórnych dzieł sztuki, a wraz z nimi liczba salonów tatuażu. Nie wszyscy fani tego rodzaju sztuki, zdają sobie jednak sprawę z zagrożeń wiążących się z wykonaniem zabiegu. Jak powinien wyglądać bezpieczny proces tatuowania i który salon wybrać?

Jednym z najważniejszych elementów procesu tatuowania jest przede wszystkim sterylizacja narzędzi i dezynfekcja stanowiska, przy którym zabieg jest wykonywany. Jeśli salon tatuażu jest miejscem profesjonalnym, dba nie tylko o to, by można było wykonać w nim piękny, ale przede wszystkim bezpieczny tatuaż.

Jeśli zamierzamy wykonać tatuaż, powinniśmy być świadomi faktu, że tatuowanie jest zabiegiem inwazyjnym. Tusz zostaje wprowadzony pod skórę, przez co dochodzi do przerwania tkanki. Jest to moment, w którym wszystkie obecne na igle do tatuażu drobnoustroje mogą zostać wprowadzone do naszego organizmu. Jeśli narzędzia nie zostały odpowiednio wysterylizowane, może być to moment zakażenia.

Jakimi chorobami można się zarazić?

W trakcie wykonywania tatuażu można zarazić się wieloma poważnymi chorobami, przenoszonymi przez krew lub dotyk, a wśród nich:

  • zapalenie wątroby typu C, wywoływane przez wirus HCV
  • zapalenie wątroby typu B, wywoływane przez wirus HBV
  • AIDS, wywoływany przez wirusa HIV
  • tężec
  • gruźlica
  • choroby skóry, wywoływane m.in. przez: grzyby, pleśnie, gronkowca złocistego, paciorkowce i inne bakterie

Zarażenie większością z nich może skończyć się ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu, powikłaniami, a nawet śmiercią, dlatego tak bardzo ważne jest, by osoba wykonująca tatuaż z należytą starannością dbała o swoje stanowisko pracy, a obsługa o czyste i higieniczne wnętrze salonu. W ten sposób klienci takiego miejsca mają pewność, że ich zdrowie zostało należycie zabezpieczone, a zabieg tatuowania niesie ze sobą minimalne ryzyko zakażenia chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Aby tatuowanie było bezpieczne obligatoryjne jest wspomniane już każdorazowe sterylizowanie narzędzi, przy użyciu autoklawu i jednorazowych opakowań do sterylizacji, wymiana elementów sprzętu po ich użyciu np. igły do tatuowania oraz zmiana rękawiczek. Po każdej sesji powinny również zostać zdezynfekowane zewnętrzne nieinwazyjne elementy urządzeń (tj. maszynek do tatuowania), a także łóżko lub fotel do tatuowania, niezależnie od tego, czy były dodatkowo zabezpieczane folią. Nawet najdokładniejsze ich owinięcie nie chroni w stu procentach przed przedostaniem się mikroorganizmów na obicie. Jeśli do tego dojdzie, w przypadku bezpośredniego kontaktu z naszą nagą skórą, może dojść do zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Dezynfekcja tej powierzchni chroni więc przed przedostaniem się bakterii oraz wirusów z jednej osoby na drugą i ewentualnym zakażeniem.
W tym celu powinien zostać zastosowany biobójczy preparat, np. spray lub chusteczki do dezynfekcji powierzchni o szerokim spektrum bójczym. Jeśli obsługa nie zrobiła tego przy nas, warto zapytać, czy miejsce zabiegu zostało zdezynfekowane, kiedy się to stało oraz jakimi preparatami. Pamiętajmy, że tylko te o właściwościach biobójczych i dezynfekcyjnych stanowią gwarancję sterylności.

Narzędzia i miejsce pracy to jednak jedno. O prawdziwie sterylnych warunkach wykonania tatuażu będziemy mogli powiedzieć dopiero wtedy, gdy osoba go wykonująca przed przystąpieniem do zabiegu dokona dezynfekcji dłoni. To na nich bowiem znajduje się najwięcej chorobotwórczych mikroorganizmów (np. wirus opryszczki, pałeczki gronkowca złocistego), które rozprzestrzeniają się poprzez dotyk. Przed założeniem jednorazowych rękawiczek tatuator powinien zdezynfekować dłonie specjalistycznym preparatem biobójczym, w formie płynnej lub żelowej. Taka dezynfekcja rąk nie powinna odbywać się jednak zgodnie ze standardową procedurą właściwą dla dezynfekcji higienicznej  według normy EN 1500, czyli w czasie 30 sekund, ale zgodnie z procedurą dla chirurgicznej dezynfekcji rąk zgodnie z normą EN 12791, tj. podwójna ilość preparatu do dezynfekcji, nanoszona na dłonie przez czas 3 minut. Tak wykonana dezynfekcja rąk gwarantuje przedłużone nawet do 3 godzin działanie dezynfekcyjne dla rąk oraz daje pewność, że obecne na dłoniach bakterie i wirusy zostały dezaktywowane, a ich dalsze przenoszenie – skutecznie zatrzymane.

Gdy nasz tatuaż zostanie już wykonany, powinien zostać odpowiednio opatrzony i zabezpieczony, aby świeża rana nie została podrażniona przez odzież, a także by nie doszło do jej zakażenia.

Wybierając salon tatuażu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na podejście jego obsługi do kwestii higieny i bezpieczeństwa wykonywanych zabiegów. W profesjonalnym, odpowiedzialnym miejscu bez problemu uzyskamy wszystkie interesujące nas informacje dotyczące panujących w nim zasad związanych z dezynfekcją. Taki salon nie powinien mieć też nic przeciwko, gdy poprosimy o zdezynfekowanie narzędzi i miejsca naszego zabiegu, tuż przed jego wykonaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *