Nasz Blog

DEZYNFEKCJA W SALONACH KOSMETYCZNYCH

Istota dezynfekcji skóry w gabinetach kosmetycznych

Gabinety kosmetyczne, podobnie jak salony fryzjerskie, czy salony odnowy biologicznej to miejsca, w których nie trudno o zakażenie, czy zarażenie się jakąś nieprzyjemną chorobą. Sterylne warunki są tu jednakowo ważne, jak w gabinetach lekarskich. Wynika to nie tylko z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia z dnia 27 lutego 2004 r., ale przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa zarówno klienta, jak i personelu.

Zdecydowana większość klientów nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niosą za sobą zaniedbania w kwestii higieny, dezynfekcji i sterylizacji. W takich miejscach można nabawić się m.in.:

– opryszczki, grzybicy, trądziku, kurzajek,
– gruźlicy, wirusa grypy czy innych, przenoszonych drogą oddechową,
– wirusowego zapalenia wątroby typu B i C,
– wirusa HIV, a w efekcie powstania pełnoobjawowego AIDS.

W żadnym gabinecie kosmetycznym nie może zabraknąć środków do dezynfekcji. Istotna jest bowiem dezynfekcja skóry przed każdym zabiegiem, ponieważ to właśnie ona stanowi tu największe źródło przenoszenia bakterii i wirusów. Dłonie są głównym narzędziem pracy kosmetyczek i zawsze powinny być zdezynfekowane, czyste i zadbane. Koniecznie powinno się zakładać jednorazowe rękawiczki ochronne, zdjąć pierścionki, zegarki i inne ozdoby dłoni podczas pracy w gabinecie.

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie rąk i tu wystarczy zwykłe mydło, jak np. Velode Soap, które nie wysusza skóry dłoni. Można użyć też antybakteryjnego mydła typu Velodes Scrub. Drugim krokiem jest użycie specjalnego środka do utrzymania higieny rąk, czyli preparatu dezynfekującego, np. Velodes Soft. W przypadku tego drugiego, zostaje usunięta większa ilość zanieczyszczeń i bakterii. Substancję dezynfekującą wystarczy nanieść w odpowiedniej ilości (minimum 3-5 ml) na dłonie i wcierać ją przez co najmniej 30 sekund. Należy wykonywać to bardzo dokładnie i kontynuować dopóki środek zupełnie nie odparuje. Należy zwrócić szczególną uwagę na miejsca na dłoni najczęściej pomijane, takie jak kciuk, przestrzenie między palcami, czy zagłębienia wokół paznokci. Tylko zachowanie tych zasady gwarantuje eliminację ryzyka przeniesienia mikroorganizmów na skórze rąk do i od klienta.

Klient, który odwiedza gabinet kosmetyczny, obdarza personel pewnym zaufaniem. Ważne jest to, by dołożyć wszelkich staram, aby nigdy go nie stracił. Dbajmy zatem zarówno o własne zdrowie, jak i klientów.

 

Od dezynfekcji narzędzi kosmetycznych…

Utrzymanie higieny na najwyższym poziomie ma ogromne znaczenie w każdym gabinecie zabiegowym. W końcu chodzi o bezpieczeństwo pacjentów, klientów oraz personelu. Oprócz dezynfekcji rąk bardzo ważna jest dezynfekcja samych narzędzi i powierzchni płaskich.

W tym celu stosuje się specjalne preparaty, np. środki z linii Viruton – do narzędzi i Quatrodes – do powierzchni. Najczęściej są to koncentraty, z których sporządza się roztwór o właściwym stężeniu i wlewa się go do specjalnej wanny dezynfekującej. Wanny zazwyczaj wyposażone są w wyjmowane sito, które ułatwia umieszczanie i wyjmowanie narzędzi z roztworu. Żaden z dezynfekowanych przyrządów nie może wystawać ponad powierzchnię płynu, a jeśli jakieś narzędzie składa się z wielu części i nie ma przeciwwskazań do rozłożenia na części – powinno zostać rozmontowane. Gdy wszystkie akcesoria znajdują się w wannie dezynfekującej, należy je przykryć specjalną pokrywą i pozostawić w roztworze na określony czas. Proces dezynfekcji nie powinien trwać ani więcej ani mniej niż określi producent. Informacje na ten temat znajdują się na opakowaniu każdego środka. Następnie należy wyjąć narzędzia opłukać je dokładnie wodą. W razie konieczności doczyścić szczoteczką i ponownie wypłukać. Narzędzia należy następnie osuszyć na ligninie. Tak przygotowane akcesoria wystarczy przekazać do pakowania i sterylizacji, a używaną wannę opróżnić, zdezynfekować i również wysuszyć.

Dezynfekować należy także wszystkie powierzchnie, jakie znajdują się w gabinecie. Na szczególną uwagę zasługują ściany w pobliżu umywalki, wszystkie powierzchnie w bezpośrednim sąsiedztwie miejsc zabiegowych w tym fotele czy stoliki oraz cała podłoga. Dezynfekcję przeprowadza się przed i po każdym zabiegu kosmetycznym.

 

…do sterylizacji narzędzi kosmetycznych

W żadnym gabinecie nie może zabraknąć środków do dezynfekcji. Proces ten powinien być przeprowadzany po każdym zabiegu i obejmować zarówno narzędzia, jak i powierzchnie znajdujące się w gabinecie. Przyrządy używane podczas zabiegów kosmetycznych, które mają kontakt z przerwaną tkanką, powinno się również sterylizować.

Wyjaławianie ma przewagę nad dezynfekcją i jest jej uzupełnieniem, ponieważ w tym przypadku, działają dodatkowo czynniki fizyczne takie jak temperatura i ciśnienie i jedynie w tym procesie można pozbyć się mikroorganizmów w 100% (włącznie z ich przetrwalnikowymi formami takimi jak spory). Obecnie do sterylizacji narzędzi wykorzystuje się autoklawy. We wnętrzu urządzenia umieszcza się zdezynfekowane narzędzia, uprzednio zapakowane w specjalne jednorazowe opakowania do sterylizacji, (jakie jak np. torebki STERI-line) i za pomocą specjalnego urządzenia zwanego autoklawem, wypompowywane jest powietrze. Po włączeniu urządzenia zaczyna działać para wodna o temperaturze 121 lub 134 ˚C. Takie temperatury pary wodnej są możliwe dzięki wyższemu ciśnieniu, które wynosi 1,1 lub 2,1 bara. W przypadku pierwszych parametrów (121 ˚C i 1,1 B) minimalny czas sterylizacji wynosi 15 minut, jednak wszystko zależy od stopnia skażenia narzędzi, ich formy itp. Stosując parametry 134˚C i 2,1 B, sterylizacja powinna trwać ok. 5 min. Oczywiście jest to czas minimalny i zwykle wyjaławia się narzędzia nieco dłużej.

Jedynie poddając narzędzia dokładnej dezynfekcji, a następnie sterylizacji, można mieć pewność, że wszystkie mikroorganizmy zostały usunięte. W przeciwnym razie przyrządy nie powinny zostać ponownie użyte. Trzeba mieć również na uwadze, że zarówno dezynfekcja i mycie nie zastąpi sterylizacji, jak też sterylizacja nie zastąpi dezynfekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *