Nasz Blog

Dezynfekcja obuwia: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Obuwie, które nosimy na co dzień, nieustannie narażone jest na działanie bakterii i grzybów, które mogą przyczynić się do powstania trudnych do wyleczenia skórnych dolegliwości, nieprzyjemnych zapachów czy chorób. Obcowanie z różnorakimi warunkami atmosferycznymi takimi jak wilgoć czy ciepło wystawia nasze buty na sporo prób. Podobnie jak każdy inny element naszego ubioru, również one wymagają odpowiedniego traktowania i uwagi. Ich dezynfekcja ważna jest nie tylko ze względów higienicznych, lecz także profilaktycznych.

Dlaczego warto dezynfekować buty?

W naszych butach znajduje się aż 140 tysięcy zarodników bakterii i grzybów, które przy nieodpowiedniej higienie ciała, ale także sposobie dbania o obuwie mogą doprowadzić do powstania nieprzyjemnych zapachów, niebezpiecznych chorób czy zmian dermatologicznych skóry stopy, a nawet paznokci. Ogromny wpływ na ryzyko zarażenia mają same buty. Za małe, uciskające nie tylko powodują otarcia naskórka, ale zwiększają też wilgotność stóp, co wraz z ciepłem i nieodpowiednią wentylacją jest idealnym środowiskiem dla rozwoju wszelkich drobnoustrojów. Odpowiednia dezynfekcja obuwia pozwoli na odkażenie ich wnętrza oraz pozbycie się nieprzyjemnego zapachu, który może pojawiać się w naszym obuwiu zarówno latem gdy stopa nadmiernie poci się przy wysokiej temperaturze jak i zimą.

Grzybica stóp — jak sobie z nią radzić?

Grzybica stóp to choroba, która bardzo łatwo się rozprzestrzenia i w dzisiejszych czasach jest tak popularna, że nabrała wymiaru choroby społecznej. Dotyka bowiem od 15 do 30 procent ludzi. Atakuje wrażliwą skórę stóp, powodując bolesne zmiany, przez co stopa nie tylko wygląda nieestetycznie, ale przede wszystkim swędzi i brzydko pachnie. Podobnie jak w przypadku innych chorób, istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko zakażenia jest profilaktyka. Leczenie grzybicy jest znacznie trudniejsze, niż stosowanie właściwej profilaktyki. Nasze stopy muszą być nie tylko właściwie pielęgnowane, ale również chronione przed ewentualnym kontaktem z zarodnikami grzybów. Najprostszym i najwygodniejszym sposobem na zdezynfekowanie obuwia jest zastosowanie specjalnego preparatu o właściwościach antybakteryjnych. Warto również, aby wykazywał on działanie grzybobójcze – dzięki temu skutecznie pozbędziemy się z naszego obuwia wszystkich pasożytów.

Brzydki zapach

Nieprzyjemny zapach z butów to stały problem sportowców oraz wszystkich osób, które mają problem z nadmierną potliwością stóp. Na skórze stopy znajduje się bowiem ok. 250 000 gruczołów potowych – więcej niż na innych częściach ciała. Jej pocenie jest naturalnym procesem, który pozwala skórze na utrzymanie gładkości, elastyczności oraz odpowiedniej temperatury. Brzydki zapach powstaje jednak na skutek rozwoju bakterii w cieple i wilgoci, które wyeliminować można za pomocą spray’u do dezynfekcji. Odpowiednio dobrany preparat zabija bakterie, które powodują nieprzyjemny zapach oraz zawiera odpowiednie składniki takie jak aromatyczne olejki, dzięki czemu możemy bez obaw i uczucia wstydu zdjąć buty w miejscu publicznym lub w większym gronie osób.

Kiedy powinniśmy dezynfekować obuwie?

Dezynfekcji powinniśmy poddawać wszystkie produkty, które mogą przyswajać grzyby i bakterie, szczególnie te narażone na wilgoć, pot i wzrost temperatury. Szczególnie istotne jest to w przypadku korzystania z wypożyczonego obuwia np. butów narciarskich, butów do kręgli, ale także w przypadku prowadzenia sportowego trybu życia. Odpowiednie preparaty (jak np. preparat Medi Spray teatonic) posiadają substancje czynne zwalczające grzyby, które z czasem odparowywują z buta pozostawiając go zdezynfekowanym, suchym, zabezpieczonym przed bakteriami i grzybami oraz przyjemnie pachnącym. Dzięki substancjom czynnym znacznie wydłuża on działanie biobójcze pozostawiając powierzchnię zabezpieczoną na dłuższy czas niż inne preparaty do dezynfekcji.

Jak często wykonywać dezynfekcję obuwia?

W celu uniknięcia problemów natury grzybiczej, sugeruje się dezynfekowanie obuwia po każdym użyciu – dotyczy to szczególnie butów sportowych i roboczych, które użytkowane są podczas intensywnego lub długotrwałego wysiłku fizycznego. Profilaktyka jest ważna nie tylko w przypadku, gdy nie mieliśmy styczności z grzybicą stóp i nie chcemy dopuścić do rozwoju bakterii, lecz także, gdy chorowaliśmy już na tę trudną do wyleczenia przypadłość i nie chcemy dopuścić do jej nawrotu. Warto wiedzieć, że grzyby i bakterie odpowiadające za nieprzyjemny zapach i rozwój chorób, gromadzą się na elementach składkowych wnętrza obuwia podczas każdej eksploatacji – wszystko za sprawą potu i podwyższonej temperatury.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Warto zatem regularnie dbać o posiadane obuwie, unikać kupowania butów niewiadomego pochodzenia i wybierać obuwie z przyjaznych dla skóry materiałów. Istnieje wiele sprawdzonych sposobów, którymi można suszyć i dezynfekować odzież i obuwie, aby nie dopuścić do powstania przykrych zapachów czy rozwoju bakterii, wirusów i grzybów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *