Nasz Blog

Co wiesz o higienie jamy ustnej?

Droga, którą bardzo często zarazki dostają się do naszego organizmu, to jama ustna. Czy jej lepsza higiena i pielęgnacja mogą mieć wpływ na nasze ogólne zdrowie?

Do zakażeń dochodzi wtedy, kiedy zarazki dostaną się do wnętrza naszego ciała. A najczęstszą drogą, jaką dochodzi do zarażenia, są nos i usta. Jak bakterie i wirusy się tam przedostają? Głównie poprzez dłonie. Codziennie dotykamy nimi najróżniejszych przedmiotów, często takich, których dotykają też inni – włączników świateł, klamek, uchwytów koszyków i wózków sklepowych, drążków w środkach komunikacji publicznej, banknotów. Bytujące na tych przedmiotach mikroorganizm przenoszą się na nasze ręce, a kiedy dotkniemy twarzy, mogą z łatwością poprzez usta czy nos dostać się do organizmu.

Dlatego bardzo ważna w zapobiegnięciu przedostawania się szkodliwych mikroorganizmów do naszych ust, a następnie do całego organizmu, jest prawidłowa higiena rąk. Co jednak w sytuacjach, kiedy nie możemy ich umyć, np. w komunikacji miejskiej? Na takie okoliczności warto mieć przy sobie profesjonalny preparat do dezynfekcji dłoni, który zabije groźne bakterie i wirusy.

Aby zapobiegać namnażaniu się bakterii i grzybów w jamie ustnej, należy przede wszystkim regularnie odwiedzać stomatologa oraz minimum dwa razy dziennie dokładnie myć zęby. Myć trzeba jednak nie tylko zęby… Wiedzieliście, że do zachowania prawidłowej higieny jamy ustnej niezbędne jest też dbanie o samą szczoteczkę? W końcu to na niej zbierają się usunięte z zębów, dziąseł i języka bakterie. Po umyciu zębów szczoteczkę należy dokładnie wypłukać. Powinna ona być przechowywana w warunkach, które pozwolą włóknom wyschnąć. Dodatkowo co najmniej raz w tygodniu warto wyparzyć ją gorącą wodą. Szczoteczkę należy także wymieniać na nową co 2–3 miesiące.

Zły stan jamy ustnej może ułatwiać zarazkom zainfekowanie organizmu. Złapaniu infekcji będą sprzyjać wszelkie rany, zadrapania i uszkodzenia, dlatego dbaj o to, aby jak najszybciej się goiły. Ponadto nie zapominaj o usuwaniu resztek organicznych z jamy ustnej, które są doskonałą pożywką dla namnażających się zarazków. Najlepiej zrobić to za pomocą irygatora, który nie uszkadza dziąseł. Pamiętaj, że pielęgnacja jamy ustnej służy nie tylko zdrowiu samych zębów, ale także całego organizmu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *