Nasz Blog

6 kroków do lepszej higieny

Są takie zasady związane ze zdrowiem i higieną, o których rzadko się słyszy lub… podchodzi się do nich z przymrużeniem oka. Oto 6 takich zasad, których warto przestrzegać. Wyjaśniamy, dlaczego!

  1. Wieszaj pranie natychmiast po zrobieniu

Mokre pranie, zalegające dłużej w pralce, nie tylko nabiera nieprzyjemnego, przyduszonego zapachu. Bęben pralki – ciepłe i wilgotne miejsce – stwarza doskonałe warunki do rozmnażania się wszelkich zarazków. Jeśli więc rozwiesisz pranie po kilku godzinach, na odzieży będzie się znajdowało całe mnóstwo niepożądanych mikroorganizmów.

  1. Zmieniaj poszewkę poduszki co najmniej raz w tygodniu

Podczas snu nasza twarz i głowa pocą się, a wszystkie drobnoustroje wchłaniają się w poduszkę. Dlatego częste zmienianie poszewki powinno każdemu wejść w nawyk. Ta prosta czynność może się okazać bardzo pomocna osobom cierpiącym na problemy z cerą.

  1. Myj zęby po lunchu

Mycie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem to minimum. Dobrze mieć przy sobie pastę i szczoteczkę, aby umyć zęby chociaż raz także w ciągu dnia. Dzięki temu resztki organiczne posiłków czy często pita w pracy kawa nie będą zalegać w uzębieniu aż do późnego wieczoru.

  1. Myj szczotki i pędzle do makijażu

Na przyborach do makijażu zbierają się nie tylko resztki kosmetyków – podkładów, fluidów, cieni i szminek, ale wraz z nimi także martwy naskórek oraz znajdujące się na skórze bakterie. Aby nie przenosić ich ponownie na twarz, pamiętaj o regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu szczotek i pędzli.

  1. Zamykaj deskę sedesową, spuszczając wodę

Wraz ze spuszczaniem wody w sedesie drobnoustroje są unoszone w powietrze. Mogą osadzić się na przedmiotach, odzieży i skórze nawet w promieniu kilku metrów od muszli. Wystarczy przed naciśnięciem spłuczki zamknąć deskę, aby zmniejszyć liczbę bakterii fekalnych w najbliższym otoczeniu.

  1. Myj dokładnie pępek

W raporcie opublikowanym w The Atlantic grupa naukowców ogłosiła wyniki swojego badania, w efekcie którego wykryła 2 368 rodzajów bakterii w próbkach pobranych z pępków 60 osób. W zakamarkach pępka bakterie bardzo dobrze się zagnieżdżają, dlatego poświęć więcej uwagi na jego czyszczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *